Sharing is caring!

Има ли типично италианско коледно ястие? Отговорът е, че има различни, и всъщност няма едно ястие, което да обединява италианските маси по време на коледните празници. Всеки регион има различна традиция в обяда на Коледа: кухнята отразява територията и аромата на всяко място. Единственото нещо, което ги обединява, е празничното настроение. Останалото е дълъг списък от ястия, чието разнообразие със сигурност е тяхното богатство. Някои предпочитат да празнуват вечерта на 24 декември, други на обяд на 25, въпрос на семеен избор и лични предпочитания, някои празнуват и в двата дни.

Коледната нощ в католическата религия е всъщност един от най-свещените периоди от годината, и древната забрана да се яде месо все още е повод да се консумира постна храна (или да се въздържат напълно от храна). Едно време месото е било „луксозна“ храна и в знак на уважение към спасителя, е било забранено. С течение на времето, а след това с отслабването на религиозните налагания, истинското значение на тази забрана е било изгубено и древната заповед да не се яде месо се е превърнала в обичая да се яде риба, която, парадоксално, днес е една от „луксозните“ храни, и по-скъпи със сигурност. Така, традицията на глада се е превърнала в наслада!

За Коледния обяд менюто трябва традиционно да бъде богато: дълъг списък с предястия; cappelletti in brodo (каппеллетти ин бродо, това е задължителна класика, приготвянето не е лесно, и за това съм намислила с моя приятелка, да ви ги приготвим) agnolotti(аниолотти) или ravioli като първо, в зависимост от вашия произход; триумф на печени меса като основно, и ако все още има място, сухи плодове и коледни сладка са добър завършек.

Северна, Централна и Южна Италия: традиционните коледни ястия

Един от специалитетите във Вале д’Аоста, което се яде за коледното пиршество е carbonade, говеждо месо, приготвено в червено вино; След това се опитват крутони с мед, гарнирани с козе или овче сушено и ароматизирано месо. В Пиемонте, не е Коледа без agnolotti (пълнена паста) и gran bollito (варено месо със зеленчуци) подправени със сосове. Зелени равиоли или с месо, и Cappon magro в Лигурия, съчетаващо морски деликатеси, риба и зеленчуци. В Ломбардия, изненадващо един от най-традиционните ястия е змиорка във фолио, а във Венето ядат полента с риба треска и варено месо със сосове.

В централна Италия тортелини и капелетти се ядат в бульон, tortellini in brodo, талиателе и лазания, както и тортелли с тиква, прошуто, кулатело – това в Емилия Романя, където се набляга на ястията с месо. В регион Лацио (Рим) се правят доста пържени зеленчуци и антипасти, рибена супа, както и паста с броколи. Много обичан е torrone – нуга/халва. В другите централни региони, като Тоскана, Молизе, Абруццо се консумират агнешко печено, суджуци от мляно месо с фенел, бакаляро, телешко варено, супи.

Слизайки на долу към Юг, нещата продължават да придобиват различни вкусове и традиции. Все пак, да не забравяме, че Италия съществува от 1861 г., а до тогава всеки един регион е бил държава със собствени традиции, езици, вкусове. Змиорката отново се появява, напомняща змията, се превръща в символ на победата на човечеството върху сатаната. Можем да намерим спагети с хлебни трохи и аншоа, кокошка в бульон, ньоки с грис и сос от наденица. Списъкът с продукти и ястия, не само за Коледа, може да продължи и да напълни цяло списание Diva, и пак няма да бъде достатъчно.

Ще довърша тук списъка с нещо, което е доста типично за празниците в Италия и, което се яде най-вече на 31 декември, малко преди полунощ. Става въпрос за cotechino con le lenticchie(котекино кон ле лентиккие), няма точна дума за превода на котекино, но става въпрос за суров суджук, който се пече и се състои от кожата на прасето, парчета месо, панчетта и много подправки. Също може да се приготви и с zampone, смесица от различни части на прасето, с подправки и обвити в самото краче на прасето. И се придружава с лентиккие (lenticchie) – леща!

 

Пълнени домати с риба тон

Четири домата средна големина, които да напълните с 150гр. риба тон от консерва, 50гр. извара, сокът от половин лимон, каперси и черен пипер. Доматите се разрязват в горната част и се изпразват, подсушавате ги и ги пълните със сместа, като може половината смес да я пасирате, другата половина да я оставите несмляна, или както най-добре ви се стори, по вкус. Най-добре да се консумират студени. Още едно любимо рибно, което читателките ще оценят много.

 

Carpaccio di polpo (карпачо от октопод)

Изплакнете октопода и го поставете в голям съд, покрит със студена вода, бяло вино и лаврови листа. Сварете и гответе октопода за 40 минути от кипенето. Оставете да се охлади всичко в самата вода. След което изцедете и отстранете тъмна кожа от октопода. Нарежете октопода на парчета и го напъхайте напълно в пластмасова бутилка, на която сте изрязали горната част. Натиснете октопода много добре, оставете малко излишната вода да излезе и оставете бутилката в хладилника за една нощ, покрита с тежест. Извадете октопода от пластмасовата бутилка, ще видите, че около него се е образувал някакъв вид желе и това ще помогне да се нареже на тънки филийки. Сервирате го с лимон, сол, пипер и магданоз. Ако искате да трае по-дълго, може да го потопите в зехтин.

Това за антипастото. Да минем към рибата, която както видяхме често се консумира особено на бъдни вечер. Ще ви предложа любимо ястие.

Лаврак (800гр, 1кг) с картофи, на фурна.

Нарязвате картофите на много тънки ивици, така че да ги поставите в омазнена тава като легло за лаврака. Отделно в една купичка смесвате една чаша вода, една чаша бяло вино, една чаша зехтин, сокът на един лимон, сол, пипер, чаена лъжичка горчица и две скилидки чесън смачкани, добавяте към тях и пресния магданоз (или розмарин). Поставяте лаврака върху картофите и заливате всичко със сместа. Печете на 180/200 градуса за около 40 минути. Et voilà!

© 2017, Adriana Ghiuseleva. All rights reserved. InFoodVeritas 2023

Sharing is caring!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.